1

Techniki jeździeckie – zajęcia sportowe z udziałem koni

Techniki jeździeckie – zajęcia sportowe z udziałem koni

Dyscypliny jeździeckie to aktywność sportowa polegająca na jeździe konnej. Jeździectwo dzieli się na ujeżdżenie, skoki i ogólne zawody koni pod siodłem.

Do dyscyplin jeździeckich zalicza się ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, WKKW, ale także mniej znane zajęcia sportowe na rumakach, takie jak reining, wytrzymałościowe, powożenie i woltyżerka. Dowiedz się, co obejmuje każde z tych zadań i które z nich najlepiej odpowiada Twoim preferencjom.

Różne dyscypliny sportu jeździeckiego istnieją w programie igrzysk olimpijskich już od ponad 100 lat. Polski Związek Jeździecki nadzoruje dodatkowo kilka innych sportów konnych. Techniki jeździeckie nie ograniczają się tylko do skoków i ujeżdżenia – chociaż te są zdecydowanie najbardziej popularne.

Spis treści

  1. Samokontrola w sportach jeździeckich prezentowana na igrzyskach olimpijskich
  2. Różne inne techniki warte zrozumienia
  3. Techniki jeździeckie w Polskim Związku Jeźdźców
  4. Jak dopasować dyscyplinę do konia i motocyklisty?

Więcej tutaj silesiaequestrian.pl Na naszej stronie

Samokontrola zajęć sportowych jeździeckich w ramach igrzysk olimpijskich

Jeździectwo jako olimpijska samokontrola pojawiła się po raz pierwszy na Igrzyskach w 1900 roku, które odbywały się w Paryżu. Zajęcia sportowe z końmi nie były wówczas częścią programu, powróciły jednak w 1912 roku. Od tego czasu można je regularnie doceniać w ramach rywalizacji o medale.

Techniki jeździeckie, które pozostają w istniejącym programie olimpijskim to:

ujeżdżenie – to jazda w sektorze, podczas którego rowerzysta i koń wykonują określone, ściśle określone ruchy (liczby). Często występują przy akompaniamencie muzyki. Program umiejętności jest rozpatrywany przez sądy;

skoki – odbywają się na polach z ustawionymi przeszkodami. Każdy rywal i jego koń muszą ukończyć szkolenie w określonej kolejności i w jak najkrótszym czasie, bez burzenia i dotykania barier;

WKKW – Ogólna konkurencja koni pod siodłem jest rodzajem testu umiejętności samego konia, ale także umiejętności jego jeźdźca. Egzamin ten składa się z trzech etapów: egzaminu ujeżdżeniowego, egzaminu terenowego i egzaminu w skokach przez przeszkody. Każdy element ma miejsce w innym dniu.

Każda z tych dyscyplin sportowych rozgrywana jest zarówno indywidualnie, jak i w zespołach. Aspekty są realizowane w projekcie angielskim.

Różne inne dyscypliny, które warto poznać

Oprócz olimpijskich dyscyplin jeździeckich organizuje się wiele innych zawodów konnych. Należą do nich:

reining – to jest ujeżdżenie w zachodnim stylu. Poszczególnym osobom powierzono kłusowanie wyznaczoną trasą tak dokładnie, jak to możliwe. Konia prowadzi się jedną ręką;

rajdy długodystansowe wymagają pokonania większego dystansu w możliwie najkrótszym czasie. Najczęściej jest to dystans kilkudziesięciu kilometrów. Taki maraton wymaga długich przygotowań, ale także spełnienia określonych wymagań weterynaryjnych. Jeżeli kontrola weterynaryjna zakończy się negatywną opinią lekarza, zawodnik nie może wystartować w zawodach (lub nie może kontynuować zawodów). Aby zagwarantować bezpieczeństwo zwierzęcia i jeźdźca, przeprowadzane są różne badania lekarskie;

jazda samochodem – w tym sporcie rywale nie siedzą na koniu, lecz w używanym samochodzie. Kierowcy pojazdów prowadzą w ten sposób jednego, dwa lub cztery konie;

skoki przez przeszkody to dość wspaniała konkurencja, która łączy w sobie elementy jazdy na rumaku, akrobacje i akrobacje. Jest wykonywany na koniu przez jedną lub więcej osób, podczas gdy zwierzę jest zanęcane liną do lonży.

Dyscypliny jeździeckie w Polskiej Organizacji Jeździeckiej

Organizacja Jeźdźców Polskich sprawuje nadzór nad sportowym jeździectwem w kraju. Biorąc pod uwagę, że od 1928 r. jest członkiem Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej i jest obecnie jedyną autorytetem polskiej organizacji tego typu, zidentyfikowaną przez Polską Radę Olimpijską i Międzynarodową Radę Olimpijską. Nadzoruje wszystkie siedem dyscyplin jeździeckich wyszczególnionych powyżej. Skupia wszystkich rywali mieszkalnych, trenerów, kortów, lekarzy weterynarii i innych działaczy polskiego jeździectwa.

Jak dokładnie wybrać samokontrolę dla wierzchowca i jeźdźca?

Zdecydowanie musisz rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem od podstawowych lekcji jazdy konnej. Wielu osobom wystarcza jazda rekreacyjna, amatorskie wejście w teren i okazjonalne rajdy przełajowe. Niemniej jednak, jeśli wyobrażasz sobie udział w zawodach sportowych, oprócz odpowiedniego treningu koni istotne jest, aby poprawić kondycję swoją i swojego zwierzęcia.

Warto spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach, żeby ta nie była dla Ciebie najbardziej atrakcyjna. Zastanów się, czy wolisz jazdę po angielsku czy w stylu western. Czy zachwycają Cię programy barierowe i nurkowania, a może nieregularny teren i galopowanie po otwartych przestrzeniach? Tak czy inaczej, należy pamiętać, że każdy z powyższych zawodników wymaga dużo pracy, regularnych treningów i dodatkowych nakładów.

Jeśli opanowałeś już podstawy jazdy konnej i świetnie czujesz się w siodle – może czas podnieść poprzeczkę? Porozmawiaj ze swoim trenerem na temat możliwości poznania i ćwiczenia technik eksperckich. Sportowe dyscypliny jeździeckie dają mnóstwo pełnej satysfakcji i radości, jednak ich odkrywanie wymaga dużo pracy i poświęcenia. Aby móc konkurować, potrzebne są również idealne narzędzia i opinia lekarza weterynarii. Najlepiej zacząć od dowiedzenia się więcej o tendencjach swojego konia i przeanalizowania własnych zdolności i tendencji.

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *